A Nyíregyházi Főiskola Matematika és Informatika Intézete egy új matematikaversenyt hirdet a középiskolák 9–12. osztályosai számára, a HEURÉKA – számválaszos matematikaversenyt.
Májusban már szerveztünk egy Számtotó versenyt, erről a beszámolót és a feladatsorokat megtalálják ezen a honlapon. A Számtotó verseny tapasztalatai alapján szervezzük a HEURÉKA versenyt, és ezt a versenyt a következő években is meg akarjuk rendezni.
A verseny célja a matematika népszerűsítése mellett a diákok matematikai képességének olyan mérése, amely gyors és objektív. A verseny lehetőséget ad az iskolákban folyó tehetséggondozás eredményességének egy összehasonlítására is az iskolák szerinti pontszámlisták alapján.
A versenyen számválaszos feladatok lesznek, csak a végeredményeket kell beadni. Az eredményhirdetést a verseny után legkésőbb három órával megtartjuk.
A verseny résztvevői: A versenyen az iskolák 9-12. osztályos tanulói vehetnek részt. Egy iskolából tetszőleges számú versenyző indulhat. (A 0. évfolyamos tanulók a 9. évfolyamosok között indulnak. Magasabb évfolyamok diákjai azon az évfolyamon versenyeznek, melynek matematika tananyagát tanulják a 12 évfolyamos iskolarendszerben gondolkodva.) A versenyzők rangsorolása osztályonként történik, nem választjuk szét a gimnáziumi és a szakközépiskolai tanulókat.
A versenyre a környező megyékből várunk diákokat: Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, Hajdú-Bihar megye, Borsod-Abaúj-Zemplén megye.
A verseny helyszíne: Nyíregyházi Főiskola, Nyíregyháza, Sóstói u. 31/b
A verseny időpontja: 2011. november 25. péntek, 10.30–12.00
A verseny díjazása:
-
Évfolyamonként az első 20 helyezett oklevelet kap.
-
Az iskolák évfolyamonkénti versenyében az első 10 középiskola oklevelet kap.
-
Az iskolák összesített pontversenyében az első 10 középiskola oklevelet kap.
-
Oklevéllel ismerjük el a legjobban szereplő diákok felkészítő tanárait.
Mindegyik évfolyamon 20 számválaszos feladatból álló feladatsort kapnak a versenyzők. A feladatok pontozása egységes: jó válaszra 3 pontot, hibás válaszra 0 pontot adunk. Ha egy feladatra nem ad választ a versenyző, az 1 pontot ér. Ez az 1 pont azért jár, hogy kockázata legyen a tippelgetésnek: aki totózik, pontokat veszíthet. Egy üresen beadott Válaszlap pontszáma 20 – mivel 20 feladatból áll a feladatsor –, és ez a pontszám levihető 0 pontra is, 20 rossz válasszal. Az elérhető maximális pontszám 60 pont.
Azonos pontszám esetén holtverseny lesz, azonos helyezésekkel.
A 20 feladat változatos témájú, illeszkednek az adott évfolyam ismereteihez, és röviden megoldhatók. Egy perc alatt elmondhatók a megoldások, igaz nem könnyű egy perc alatt rájönni a megoldásra.
A verseny időtartama 90 perc.
A versenyen semmilyen segédeszköz nem használható. A feladatok megoldásához a versenyzők tollat, ceruzát, vonalzókat, körzőt, szögmérőt és üres papírt használhatnak. Kérjük a versenyzőket, hogy a versenyhelyszínek termeibe ne vigyenek be számológépet, mobiltelefont és számológépes karórát. Azokat a versenyzőket, akiknél a verseny ideje alatt a fentiek bármelyikét megtaláljuk (függetlenül attól, hogy használták vagy sem) kizárjuk a versenyből.
A nevezés határideje: november 9. szerda
A versenyzők létszáma korlátozott, az első 500 jelentkező nevezését tudjuk fogadni.
Nevezési díj: 1000 Ft/fő. A versenyre név szerinti nevezést kérünk. A befizetett részvételi költséget visszafizetni nem tudjuk. Ha valaki betegség vagy egyéb ok miatt nem tud részt venni a versenyen, lehetőség van arra, hogy helyette ugyanabból az iskolából, azonos évfolyamról más induljon. Ezt a verseny előtt legkésőbb 2 nappal kérjük jelezni, hogy a szükséges változtatásokat a verseny szervezői el tudják végezni.
A nevezés módja: Egy iskolából nevező diákok adatait összegyűjtve egy adatlapon (nevezési lap letölthető itt) kérjük e-mailben megküldeni a rokas@nyf.hu (Róka Sándor) címre. A versenyen helyszíni nevezésre nincs lehetőség! Egy versenyző benevezéséhez meg kell adni a versenyző nevét, osztályát, iskoláját és felkészítő tanárának nevét. Ezt a listát lehetőleg Word dokumentumban küldjék. A versenyző regisztrálása akkor sikeres, ha ezek az adatok hiánytalanul megérkeznek november 9-ig, továbbá november 11-ig beérkezik a nevezési díja is. (Vagy érkezik egy fénymásolat arról, hogy a nevezési díjat átutalták.) Azzal a tanárral tartjuk majd a kapcsolatot, aki a nevezést beküldi.
A nevezési díjat iskolánként a benevezett diákok után egy összegben kérjük átutalni az alábbi számlára:
„Dr. Filep László a tehetséges matematikus hallgatókért” Közhasznú Alapítvány
11744003–20940843
A befizetett nevezési díjakról az iskoláknak számlát adunk. A számla kiállításához szükséges adatokat (vevő neve, címe, versenyzők létszáma) kérjük a nevezéssel egyidejűleg megadni. Ha nem adnak meg más számlázási adatot, akkor automatikusan az iskola nevére állítunk ki számlát, melyet a későbbiek folyamán nem áll módunkban módosítani. A számlát a verseny napján az iskola képviselője átveheti a verseny helyszínén.
A versenyen csak azok a diákok indulhatnak, akiknek a regisztrációja sikeresen megtörténik. Ezt követően elkészítjük a terembeosztást, hogy ki melyik teremben, hol foglal helyet, és november 14-én az ülésrendet kitesszük a honlapunkra.
A versenyen a résztvevőknek csak a Válaszlapot kell beadniuk, a feladatokra adott számválaszokkal. A feladatok megoldásának menetét nem kell leírni, csak a jónak gondolt végeredményt. Minden egyes feladat megoldása egy egész szám 0 és 9999 között. A választ jól olvashatóan kell beírni a megadott mezőbe. (Ha például a válasz 45, akkor ezt 45-ként kell leírni, nem pedig valamilyen műveletsorral.) Ha a válasz valamilyen formai szempontból nem felel meg a fentieknek, akkor még úgy sem fogadható el, ha az eredmény egyébként helyes. Javított választ nem fogadunk el.
A verseny után a termek előtt, a folyosókon kifüggesztjük a feladatsorok megoldásait. A kitűzött feladatokkal kapcsolatos észrevételeket, reklamációkat a verseny utáni 60 percben lehet megtenni CA113-as teremben, vagy a 30/2855361 telefonszámon. Ezután érkezett reklamációkat a verseny Szervezőbizottsága nem vesz figyelembe.
A verseny után néhány nappal a http://math.nyf.hu/heureka/ honlapon (a Középiskolásoknak menüpont alatt) nyilvánosságra hozzuk az évfolyamonkénti egyéni rangsorokat, és az iskolák versenyének eredményét is. Azaz iskolánként mind a négy évfolyamban kiszámoljuk a három legjobb eredményt elérő diák pontszámának összegét, és eszerint rendezzük a résztvevő iskolákat. Továbbá felállítjuk a legeredményesebb középiskolák rangsorát úgy, hogy összegezzük az iskola 9., 10., 11. és 12. osztályosai által elért 3-3 legmagasabb pontszámot. (Az egyéni és az iskolai rangsorok végén szereplőket nem tesszük ki az internetre.)